Jubileuszowa gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018
10 stycznia w samo południe we wspaniałej Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zostały ogłoszone wyniki XX jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018.
Nasze liceum jest na 147 pozycji w XX Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących i systematycznie ją poprawia:
W 2014 roku byliśmy na 190 miejscu,
W 2015 roku byliśmy na 188 miejscu,
W 2016 roku byliśmy na 167 miejscu,
W 2017 roku byliśmy na 152 miejscu.
Nasze liceum jest na 142 pozycji w XX Ogólnopolski Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących i również systematycznie ją poprawia:
W 2015 roku byliśmy na 180 miejscu,
W 2016 roku byliśmy na 165 miejscu,
W 2017 roku byliśmy na 145 miejscu.
W województwie Mazowieckim zajmujemy 42 miejsce.
Dane zewnętrzne i sprawdzone
Dzięki wiarygodnym i porównywalnym danym na temat egzaminów maturalnych i egzaminów zawodowych, ranking jest precyzyjną „fotografią” polskich liceów i techników. Porównując kolejne edycje, można w sposób uprawniony wyciągać wnioski na temat stanu polskiej edukacji.
Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, daje to znakomity zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły.
Kapituła
Zadaniem Kapituły Rankingu jest ustalenie metodologii rankingu, w tym przyjęcie kryteriów i nadanie im procentowej wagi, nadzór nad prawidłowością gromadzenia i weryfikacji danych oraz zatwierdzenie i ogłoszenie ostatecznych wyników rankingu.
W skład Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018 weszli tradycyjnie przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych:
- przewodniczący komitetów głównych olimpiad
- dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE)
- członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Wszystkie te grupy łączy przewodniczący Kapituły – prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP. Będąc osobą powszechnie znaną i szanowaną w środowisku akademickim i nauczycielskim, prof. Łaszczyk jest zarazem pasjonatem podnoszenia jakości kształcenia na wszystkich szczeblach polskiej edukacji.